Tłumaczenia techniczne

Kilka lat temu miałam okazję tłumaczyć w pewnej elektrowni. Spotkanie dotyczyło przetargu na budowę jednego z bloków i odbywało się między władzami elektrowni a przedstawicielami jednego z dalekowschodnich oferentów. Sama tematyka spotkania – szczegóły budowy i funkcjonowania bloku – była rzecz jasna wyzwaniem, do którego podeszłam z całą powagą, przekopawszy się przez stos dostarczonych mi wcześniej specyfikacji. Wiedziałam też na jakim etapie procedury przetargowej się znajdujemy i jaki jest cel tej sesji. Utrudnieniem był fakt, iż przedstawiciele oferenta mówili z bardzo silnym azjatyckim akcentem..

Pod koniec dnia byłam niezmiernie zmęczona, ale odzyskałam siły, gdy na  pożegnanie szef zespołu negocjacyjnego z elektrowni oświadczył gościom: “Tak w ogóle, samodzielnie tłumacząc dokumenty przetargowe zrobili Państwo kilka błędów. Następnym razem proszę wziąć do tego profesjonalnego tłumacza – takiego jak ta pani, która dziś nam pomagała”.

Oczywiście z wykształcenia nie jestem inżynierem. Nie jestem też synoptykiem, lekarzem, mechanikiem ani technologiem żywienia – jestem profesjonalnym, zawodowym tłumaczem. Nie mam za sobą lat spędzonych na hali produkcyjnej, w gospodarstwie rolnym czy elektrowni. Nie prowadziłam też przeteargu na system IT czy irygacyjny. Ale jestem zawodowym tłumaczem, więc do każdej z tych sytuacji umiem się profesjonalnie przygotować. Profesjonalnie, czyli tak, żeby komunikacja między stronami tłumaczenia przebiegała płynnie i w pełnym zrozumieniu.

O tym, że moi klienci są zadowoleni decydują dwa elementy mojego przygotowania do tłumaczenia: świetne przygotowanie terminologiczne i zrozumienie podstaw merytorycznych danego obszaru.  Otrzymując zlecenie tłumaczenia technicznego – ustnego bądź pisemnego – zawsze zaczynam od ustalenia kontekstu i celu tłumaczenia, po czym zgłębiam słownictwo i podstawowe mechanizmy rządzące daną dziedziną. W ten sam sposób zajmę się także Państwa zleceniem.

[wp_cpl_sc cat_id=11 show_comments=false show_author=false list_num=999 css_theme=1 show_date=false  excerpt_length=1000 sort_using=1 sort_order=”desc” read_more=””]

 

Write A Comment